Kominek zewnętrzny - jaki warto wybrać
Kominek zewnętrzny - jaki warto wybrać

Szeroka oferta wytwórców palenisk ogrodowych powoduje, że projektując taras możemy stanąć przed trudnym pytaniem – jaki kominek zewnętrzny najlepiej sprawdzi się w naszym ogrodzie.

Mnogość formy, materiały czy rozmiar to nie jedyne kwestie z którymi trzeba się zmierzyć. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na typ zasilania paleniska. Warto zwrócić uwagę również na rozporządzenia panujące w konkretnym mieście, ponieważ regulacje powiązane z występowaniem smogu mogą np. zakazywać używania lub określają możliwości wykorzystania kominków zasilanych drewnem. 

Ostatnimi laty dużą popularnością w wyposażeniu tarasu cieszą się kominki na biopaliwo oraz paleniska gazowe. Jakie są między nimi różnice i co warto o nich wiedzieć – przeczytasz w naszym porównaniu.

Biokomniek na tarasie – czy to tylko kominek zewnętrzny?

Kominki zasilane etanolem najczęściej kojarzone są z wyposażeniem wnętrz – nie wymuszają budowy komina, nie wytwarzają dymu czy sadzy. Ich największym atrybutem jest przede wszystkim wygoda użytkowania – nie trzeba dokładać drewna, sprzątać, ani czekać aż polana się wypalą. Nie każdy jest świadom, że wolnostojące biokominki mogą być dekoracją tarasu czy ogrodu.

Choć paleniska etanolowe z założenia mają pełnić głownie funkcję ozdobną to pamiętaj, że mamy do czynienia z prawdziwym ogniem, który oddaje przyjemne ciepło. Warto mieć na względzie, że biopaliwo ma niższą temperaturę spalania niż drewno i nie możliwym jest uzyskanie takiej temperatury jak w czasie palenia drewnem.

Istotnie biokominki są ciekawym elementem ogrodu, jednak gdy waga urządzenia na to pozwala, kominka możemy korzystać również w mieszkaniu.

Palenisko gazowe – co warto wiedzieć 

Znane z amerykańskich filmów zdobiąc piękne tarasy z basenem, kominki gazowe cieszą się uznaniem także w Polsce. Kominki do zabudowy zasilanych gazem ziemnym to najczęściej wybierane modele– ich użytkowanie wygodne, gdyż nie ma konieczności wymiany butli - to ważne przy kominku o długim palniku. 

Zalety palenisk gazowych:

  • łatwe i wygodne podczas użytkowania
  • gotowe modele lub do indywidualnej aranżacji
  • możliwość wyboru zasilania gazem ziemnym lub gdy to niemożliwe butlą LPG
  • tworzą niepowtarzalny klimat

Bez względu na to czy zdecydujemy się na kominek ekologiczny czy palenisko gazowe, kominek zewnętrzny to dekoracja ogrodu którą warto mieć - tworzy niesamowity klimat i gwarantuje niezapomniany efekt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl